Hormoni štitnjače utječu na sva tkiva u organizmu i o njima ovisi pravilna funkcija svih organa u tijelu. Kao i sve druge endokrine žlijezde (npr. jajnici, testisi, nadbubrežna žlijezde i dr.) dio su funkcionalnog kruga: hipotalamus (dio mozga) i hipofiza (endokrina žlijezda smještena na bazi lubanje).
Zadnjih desetljeća dijagnostika štitnjače je značajno napredovala. Ultrazvučno se otkivaju promjene u tkivu ove žlijezde promjera 1 do 2 mm. Tako da slobodno možemo reći da je uvođenje ultrazvuka u dijagnostici bolesti štitnjače je dovela do „epidemije“ novootkrivenih čvorova. Pretpostavlja se da 20 do 50% stanovništva ima čvorove u ovoj žlijezdi. Kod žena oni su pet puta češći. Isto tako su češći kod osoba izloženih ioniziranom zračenju i kod nedostatnog unosa joda u hrani.
Čvorove veće do 1 cm potrebno je citološki obraditi kako bi se isključilo tumorsku bolest. One manje od centimetra također treba obraditi, ako su ultrazvučno hipoehogeni, nepravilnih rubova, ako imamo mikrokalcifikate i ako pokazuju pojačanu prokrvljenost.
Većina bolesnika s čvorovima štitnjače nema simptome, a čvor se slučajno otkrije palpacijom ili ultrazvukom štitnjače. Problem čvora u štitnjači uglavnom predstavlja problem raka štitnjače i potrebe operativnog zahvata, ako postoji sumnja na maligni tumor. Oko 5% solitarnih čvorova štitnjače ili čvorova multinodularne strume su maligni, neovisno o tome radi li se o palpabilnom čvoru štitnjače ili malom nepalpabilnom čvoru koji je registriran ultrazvukom.
Poboljšanjem dijagnostičkih metoda, u prvom redu ultrazvuka i citologije bilježi se višestruki porast incidencije karcinoma štitnjače u Hrvatskoj i širom svijeta. U grafikonu 1 prikazani su podaci iz Registra za rak novooboljelih od raka štitnjače u razdoblju od 2001. do 2014. godine.
Hrvatska je danas na visokom 11-tom mjestu u svijetu po učestalosti karcinoma štitnjače, ali je smrtnost od karcinoma štitnjače u Hrvatskoj među najnižima u svijetu.
To je odraz dobre i pravovremene dijagnostike, ali i dobrog liječenja ovih malignih tumora. Prema statistikama rak štitnjače je najčešći tumor endokrinog sustava.
Prema zadnjim procjenama Međunarodne agencije za istraživanje raka, 2012. godine je u svijetu od raka štitnjače oboljelo oko 300.000, a u Europi nešto manje od 53.000 osoba. Najčešće se ovaj tumora javlja u Kineskinja koje žive na Hawaima.
Nastanak maligne bolesti štitnjače može potaknuti ionizirano zračenje, endemska gušavost, genetske mutacije, nasljedni faktori i stanja u kojima je visoka vrijednost tiroid stimulirajućeg hormona (TSH). Povećan rizik za rak u čvoru štitnjače postoji kod mladih osoba do 20 godina života, osobito mlađih od 14 godina u kojih je rizik veći čak 50%. Rizik je veći kod scintigrafski nefunkcionalnih čvorova, čvorova u područjima s dostatnim unosom joda i brzog rasta čvora. Rizik je također oko dva puta veći u muškaraca.
Ono što nas mora zabrinuti da bi se moglo raditi o zloćudnoj bolesti svakako su tvrda konzistencija čvora, njegova neravna površina, promuklost zbog poremećaja gibanja glasnice, te njegovo prianjanje uz okolne strukture. Na žalost zloćudna bolest štitnjače je bezbolna, a kada se jave smetnje gutanja, disanja ili promuklost znak su širenja raka u okolne organe.